صادرات چیست؟

صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا خدمات از یک کشور به کشور دیگر است، به گونه ای که این انتقال از مسیر رسمی و گمرکی بین کشورها صورت گرفته باشد. در این حالت فروشنده کالا یا خدمات به عنوان “صادرکننده” و خریدار کالا یا خدمات نیز با عنوان “واردکننده” شناخته می شوند. به عبارت کلی در تجارت بین المللی، “صادرات” اشاره به فروش کالا و خدمات به بازارهای خارج از قلمرو گمرکی کشور تولید کننده، اطلاق می گردد.

صادرات و تجارت آزاد

نظریه برتری نسبی طی قرن ۱۹ میلادی در نوشته‌های اقتصاددانان کلاسیک بروز و حقیقت پیدا کرد. این نظریه مبتنی بر این اصل است که هر کشور یا گروه و اقتصاد باید به تولید آن کالاهائی مبادرت ورزد که درتولید آن ازبرتری برخوردار است، زیرا کالا را به بهای ارزانتری نسبت به سایر کشورها یا افراد و گروهها عرضه می کند. نظریه برتری نسبی که توسط “ریکاردو” اقتصاددان مشهور انگلیسی، بیان شد، سالهاست که دیدگاه نظری حاکم بر تجارت بین المللی را شامل می شود.

در دنیای اقتصادی امروز تغییرات وتحولات تکنولوژی به اندازه ای سریع وچشمگیر است که هیچ کشوری به تنهائی قادر به تولید همه چیز برای خود نیست وتوسعه و رفاه بدون همیاری و بهره گیری وداد و ستد با دیگران اتفاق نخواهد افتاد. اقتصاددانان کلاسیک و نئوکلاسیک، بالا رفتن رقابت، نوآوری، بالا بردن کیفیت کالا وتحرک اقتصادی درکشورهای در حال توسعه را تا حد زیادی ناشی از تجارت خارجی و روابط اقتصادی این کشورها می دانند.

مزیتهای صادرات

صادرات کالا باعث می گردد که شرکتها به منظور حفظ موقعیت رقابتی خود در بازارهای جهانی کیفیت محصولات خود را افزایش و هزینه های مربوط به تولید را کاهش دهند. افزایش مهارت کارکنان نیز از دیگر مزایای صادرات شرکتها است، زیرا شرکتها برای تولید کالای استاندارد ناچارند دانش کارکنان خود را افزایش دهند.

افزایش سهم بازار و جلوگیری از کاهش تولید و فروش محصول در صورت فعالیت رقبا در بازار داخل نیز از دیگر مزایای صادرات است. بدین ترتیب در صورت بروز رکود در بازار داخلی، شرکت دارای بازار مناسبی در خارج است.صادرات برای رشد و توسعه اقتصادی کشورها و برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می کند.

زیان‌های صادرات

برایشرکتهای متوسط و کوچک (شرکتهای کمتر از ۲۵۰ کارمند)، تولید کالا و خدمات قابل فروش در بازارهای خارجی مشکل‌تر از بازار داخلی به نظر می‌رسند. دلیل این موضوع، فقدان شناخت از قواعد بازرگانی، تفاوتهای فرهنگی، زبان‌های متفاوت و اوضاعخارجی معاوضهاست که با علاقه برای صادرات در تقابل هستند.

مشکل دیگر خطر نوسانات نرخ معاوضه در جریان فعالیت صادراتی است که مدیریت مالی شرکت را به چالش می کشد. از طرف دیگر همواره باید در نظر داشت که مشتریان بین‌المللی خدمات بیشتری را نسبت به خریداران داخلی از فروشنده‌شان درخواست می‌کنند، مانند نصب و راه‌اندازی تجهیزات، نگهداری یا گارانتی و خدمات پس از فروش بیشتر.

صادرات و مناطق آزاد

به نظر بسیاری از اقتصاددانان، ایجاد مناطق آزاد ابزاری است که کشورهای درحال توسعه می توانند با بکارگیری نیروی انسانی ارزان و نیز مواد اولیه وکالاهای واسطه ای وترویج تجارت آزاد درآن مناطق، ازاصل برتری نسبی بهره مند شده و روند توسعه اقتصادی خویش را سرعت بخشند.

از آنجا که یکی از راههای توسعه تجارت خارجی، بکارگیری ابزار منطقه آزاد است، لذا بسیاری از اقتصاددانان، استفاده ازاین ابزار را مفید تلقی می کنند. به ویژه آنکه به کارگیری این ابزار می تواند عاملی جهت جلوگیری ازشوکهای ناشی از مراحل انتقالی اقتصاد باشد و سیاستهای داخلی را تا حد زیادی با تحولات اقتصاد جهانی هماهنگ نموده و کارائی اقتصادی را افزایش دهد.

بازاریابی چیست؟

یکی از مهمترین فعالیتها برای انجام صادرات، بازاریابی است. بازاریابی شامل شناخت بازار، شناخت نیازها و خواسته های بازار و رفع آن ها از طریق مبادلات مطلوب است. اصول بازاریابی در تمام دنیا یکی است ولی شرایط محیطی و فرهنگی فرق دارد، لذا در بازاریابی جهانی نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

۱-      تلاش برای متمایز ساختن محصول و شرکت.

۲-      تولیدات انعطاف پذیر به جای تولیدات انبوه.

۳-      سرعت و نوآوری در ارائه خدمات بهتر و بیشتر.

۴-      بازار گرایی و توجه به نیازها و خواسته های روز بازار.

۵-      تلاش برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر نسبت به محصولات رقبا.

۶-      توجه به تشکل گرایی و هم گرائی در بازار.

۷-      ارتباط نزدیک و دائمی با توزیع کنندگان و مشتریان.

۸-      توجه به تحقیق و بررسی بازار به شکل های مختلف.

۹-      حضور هدفمند در نمایشگاه ها و انجام تبلیغات هدفمند.

۱۰-  توجه به خدمات فراگیر(خدمات قبل از فروش، خدمات در جریان فروش و خدمات بعد از فروش).

۱۱-  مطالعه جدی در مورد بهره وری و مدیریت کیفیت و استانداردهای بین المللی.

۱۲-  آشنایی و استفاده از تکنیک های مدرن فروش از جمله E-Commerce.

۱۳-  استفاده از قدرت روابط عمومی خود برای ایجاد ارتباط با مقامات و تصمیم گیرندگان و هسته های قدرت.

۱۴-  حساس شدن به عوامل محیطی و برون سازمانی.

۱۵-  مدیریت و واکنش سریع در مقابل عملکرد رقبا.

ابعاد بازاریابی صادراتی

بازاریابی دارای سه بعد یا سه بخش است:

۱-      بازارشناسی

۲-      بازارسازی

۳-      بازارداری

بازارشناسی چیست؟

بازارشناسی صادراتی به معنی انجام تحقیقات شناخت نظام بازار و نظام واردات و صادرات یک کشور قبل از هرگونه انجام عملیات صادراتی می باشد. مدل ۴C  برای بازارشناسی وجود دارد که شامل Company, Customer, Competitor, Change Factor می شود.

الف: Company به معنی شناخت خودمان است که در آن سوالات و موارد زیر باید روشن شود:

۱-      اهداف و آرمان های خودمان چیست؟

۲-      سهم خودمان در بازار چه مقدار و چگونه است؟

۳-      رشد در بازار با توجه به منابع و تواناییهای ما چگونه باید باشد.

۴-      کیفیت خدمات ما در بازار چیست؟ و چگونه باید باشد.

۵-      جایگاه ما در بازار هدف کدام است؟

۶-      منابع و استراتژی ما در بازار هدف چیست؟

ب: Customer به معنی شناخت مشتری یا مخاطب است که شامل پاسخگویی به موارد زیر می گردد:

۱-      اندازه بازار هدف به لحاظ میزان خرید و مصرف کالای مورد نظر.

۲-      رشد بازار هدف چگونه است؟

۳-      تقسیمات جمعیتی بازار به لحاظ عرضه و تقاضا چگونه است؟

۴-      شناخت رفتار خریداران و سبک زندگی افراد آن جامعه.

۵-      شناخت واسطه ها در بازار هدف (شرکت های تجاری و صادراتی)

۶-      شناخت علائق و عوامل رضایت مشتریان.

ج: Competitor به معنای شناخت رقبا است که شامل موارد زیر می گردد:

۱-      شناخت رقبای اصلی و اهداف و رفتار آنان در بازار.

۲-      سهم رقبا در بازار و میزان رشد آنان.

۳-      کیفیت خدمات رقبا در بازار.

۴-      جایگاه رقبا بازار.

۵-      عملیات رقبا در بازار.

۶-      منابع و امکانات رقبا در بازار.

د: Change Factorشناخت محیط و عوامل محیطی را در بازار هدف در بر دارد که به شرح زیر می باشند:

۱-      رابطه کشور ما با کشور بازار هدف از نظر سیاسی چگونه است؟

۲-      ساختار اقتصادی آن کشور چیست؟

۳-      فرهنگ و آداب اجتماعی کشور بازار هدف چگونه است؟

۴-      نوع تکنولوژی غالب در کشور بازار هدف چگونه است؟

۵-      قوانین و مقررات حاکم بر آن کشور چیست؟

۶-      اثرات محیط جهانی در آن بازار چگونه است؟

بازارسازی چیست؟

بازارسازی صادراتی به معنی استفاده از کلیه عوامل، تکنیک ها و استراتژی ها جهت ایجاد و افزایش سهم بازار در کشور هدف است. مدل ۴Pبرای بازارسازی وجود دارد که شامل Promotion, Place, Price, Product می گردد.

الف: Product به معنای محصول خوب.

ب: Price به معنی قیمت مناسب.

ج: Place به معنای توزیع بموقع.

د: Promotion نیز به معنای تبلیغ به جا است.

صادر کننده بایستی از ترکیب این چهار عامل به نحوی استفاده نماید که مورد قبول مشتری در بازار هدف قرار گیرد.

بازارداری چیست؟

بازارداری صادراتی یعنی اتخاذ روش ها و تکنیک ها، همراه با به کارگیری ابزارهایی  که بتوان سهم بازار و مشتریان موجود را حفظ کرد و روابطی بلند مدت و توأم با وفاداری برای ایجاد صادرات پایدار بوجود آورد.

صادرات ایران

صادرات غیرنفتی همواره از مهمترین مسایل مورد نظر دست اندکاران و سیاستگزاران اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران بوده و توجه خاص در برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی کشور را معطوف به خود کرده است. لذا ایجاد تسهیلات درزمینه های صادرات موجب تحرک در مکانیزم تجارت خارجی و نقش مؤثر در رشد تولید ناخالص ملی خواهد داشت.

گمرک ایران ضمن توجه به این مهم و به روز رساندن تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی اقدام به اتخاذ شیوه های مناسب برای تسریع و تسهیل در صدور کالا و اختصاص برخی گمرکات کشور به امر صادرات نموده است

لازم به ذکر است که صادرات قطعی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض و مالیات معاف بوده، لیکن مشمول هزینه های گمرکی می باشد.

مدارک لازم جهت انجام صادرات

برای صدور کالا از کشور قبل از هر چیز تهیه مدارک و اخذ مجوزهایی لازم است. صادرکننده کالا باید با در دست داشتن این اسناد و مدارک، به گمرک محل صدور کالا مراجعه نماید. اسناد ضروری برای صادرات کالا که باید به گمرک ارائه شوند، عبارتند از:

۱-      کارت بازرگانی صادرکننده

۲-      مجوز صدور کالا (حسب مورد)

۳-      صورت عدلبندی کالا

۴-      گواهی بهداشت (حسب مورد درخواست خریداران)

۵-      گواهی قرنطینه دامی و نباتی (حسب مورد درخواست خریداران)

۶-      گواهی استاندارد (حسب مورد)

۷-      معرفینامه یا وکالتنامه اظهارکننده کالا به گمرک

مراحل اداری صادرات کالا

صادرکننده کالا پس از تهیه مدارک لازم، می بایست کالا را به گمرک محل صدور، حمل و پس از صدور قبض انبار، اظهارنامه صادراتی را در چهارنسخه تنظیم و تسلیم گمرک نماید که یک نسخه آن به منزله پروانه صادرات محسوب می گردد. در مواردی با تقاضای صاحب کالا و موافقت گمرک، عملیات ارزیابی و انجام تشریفات گمرکی کالای صادراتی را می توان در خارج از اماکن گمرکی انجام داد.